top of page

Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk: Depremin Çocuklara Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenlere Dair Notlar1

Çocuğunuz depremde korkmuş olabilir:


🔎 Depremi nerede nasıl ne şiddette yaşadığına bağlı olarak


🔎 Mizacına bağlı olarak


🔎 Geçmiş travma yaşantısına bağlı olarak hissettiği korkunun derecesi ve süresi değişebilir.


2

Depremden kaynaklanan korku ve kaygı zaman içinde kendiliğinden önemli ölçüde hafifleyebilir. Ama bu, şu dönemde annebabanın nasıl bir tutum içinde olması gerektiğinin önemli olmadığı anlamına gelmez.

Çocuğun kaygı ile ne kadar iyi baş edeceği annebabanın davranışlarından ve ev ortamından çokça etkilenir.


3

Bu dönemde çocukların fiziksel ve psikolojik olarak güven hislerinin desteklenmesi önemlidir.

Annebabanın panikten uzak, ne yaptığını bilen, duyarlı ve şefkatli bir tavır içinde olması çocuğun güven hissini arttırır.4

Çocukların sürekli olarak deprem konuşmasına, haberlerine, görüntülerine maruz kalmaları doğru değildir. Bu bakımdan arkada televizyonun sürekli açık olmamasında yarar var. Ama gerektiği kadar bilgi verilmesi de çocuğun kendini güvende hissetmesine yardımcı olur.

İletişimi çocuğun yaşına, mizacına, geçmişine (hastalık, ameliyat, kaza vb) diğer psikolojik özelliklerine göre filtreleme yapma görevi ebeveyndedir.


5

Çocuğunuzu evde bırakıp dışarıda olmanız gereken durumlarda erişilebilir olmanız önemli; bu çocuğunuzun kaygısını azaltır.

Genel kural: Belirsizliği azaltmak güven hissini arttırır, kaygıyı düşürür.6

Çocuk eve tekrar girme konusunda isteksiz ise (eve girmenin gerçekçi bir değerlendirme ile mahsurlu olmadığı durumda) çocuğun kendini güvende hissedecek şekilde rahatlatılmasında ve yavaş yavaş alıştırılmasında yarar var. Bunu yaparken ebeveyn umursamaz, sert, küçümseyici (çocuğun duygularını yerici) davranmamalı.7

Çocuk hangi yaşta olursa olsun, annebabaların çocuğun duygularını küçümsememesi, “sen artık bebek değilsin, kucak yaşında değilsin, uyutulacak yaşta değilsin” vb ifadelerden kaçınmaları gerekiyor.

Çocuğun deneyimine, depremle ilgili düşünce ve duygularına önem verilmeli, bu, çocuğa hissettirilmelidir. Annebaba çocuğun da kendileri gibi hissetmesini beklememelidir.8

Çocuğun uykuya dalmasında güçlük, gece sık uyanma olabilir. Annebabanın bunun bir duygusal ihtiyaç olduğunu bilmesi, yapışık ve uzak olma dengesini koruyarak, çocuğun duygusal ihtiyacına cevap verebilmesi gerekir.

Ne kadar etkilendiğine göre duygusal ihtiyaç ve yapılması gereken değişir ama genel olarak yapılması gereken, güven hissini pekiştirerek yavaş yavaş çocuğun kendi başına kalabilmesini teşvik etmektir.


9

Bu dönemde çocuğun annebabaya daha yakın olma, sürekli dokunma ve görme ihtiyacı artabilir. Ayrılık, karanlık vb korkuları belirebilir, artabilir.

Fiziksel temas (çocuğun saçını okşamak, sırtını okşamak, elini tutmak), sakin tonlu güven veren konuşmalar rahatlatıcıdır.Buradaki bilgiler depremden genel olarak etkilenen çocuklar için yazılmıştır. Yakın bir kayıp ve yas olması durumunda söylenecek ve yapılacakları içermez.


Gelişimsel Psikoloji ve Gelişimsel Psikopatoloji Uzmanı

Prof. Dr. Ayşe Bilge SelçukRecent Posts

See All

Comments


bottom of page